Balık almak isterken genel olarak herkesin aklına takılan soru balıklar bayat mı, kaç gündür bekliyor, beklemekten tadı bozulmuşmudur kısacası balığın taze olup olmadığı aklımızı kurcalayan en büyük sorudur. İşin kötü yanı hiç bir satıcı da sattığı balığa bayat demez. Bırakın tazeliği bayatlığı bazı balıkçılar sardalyaları hamsi, uskumruları palamut diye balıktan çok anlamayan insanlara satmaktan çekinmiyorlar.


Peki tezgahtaki balığın taze mi bayt mı olduğunu anlamak istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz kısaca sıralayalım.
1: İlk olarak balığın pullarını ve derisini inceleyebilirseniz. Taze balığın pulları sert ve ete yapışmış durumdadır, kolay kolay balıktan ayrılmaz. Bayat balıkta pullar soluk rekli ve gevşektir elinize kolayca gelir. 
2: Taze balıkta balığın derisi canlı ve parlaktır. Tam aksine bayat balıklarda rek soluk ve cansız görünür.
3: Taze balıkta solungaçlar ıslak ve kan kırmızısı rengindedir. Bayat balıkta renk cansızlaşır ve solungaçlar kurumaya başlar.
4: Gözlerine bakmak en iyi yöntemlerden biridir. Taze balıkta gözler canlı parlak ve dışa doğru çıkıktır. Bayat balıkta gözler rengini kaybeder ve içe doğru çekilir.
5: Taze balıkta ağız kapalı ve balık eti sıkıdır. Balık bekledikçe ve bayatladıkça eti gevşer ve ağzı açık hale gelir.
6: Kokuda en önemli yöntemlerden biridir. Taze balıkta deniz ve rahatsız etmeyen doğal bir  balık kokusu vardır. Balık bekledikçe iç organları şişer ve dayanaılmaz ağır bir koku ortaya çıkar.
7: Taze balığı kafası aşağıda olacak şekilde dik tuttuğunuzda eti sıkı olacağından kuyruk sağa sola düşmez dik durur. Bayat balıkta et iyice yumaşadığından kuyruk bir taraf yatacaktır.
8: Taze balığa parmağınızı bastırdığınızda oluşan küçük çukur hemen kapanır. Bayat balıkta bastırdığınız yer olduğu gibi çukur kalacaktır.
9: Taze balığın iç organları ve eti şişmediği için suya atıldığından dipte kalacaktır. Bayat balıksa suya atılınca suyun yüzeyinde kalır.

Balık alırken saymış olduğum maddelere dikkat ederseniz balıkçıların insafına kalmadan taze balıkları kolayca anlayabilirsiniz.

Related Posts